Dzień czwarty – poświęcony Walczącym

Historia Polski wymagała od naszych przodków wielu ofiar – często nawet ofiary z życia. Świętując stulecie niepodległości, powinniśmy pamiętać także o tych, którzy z bronią w ręku starali się realizować zadania obywatela.


Długie szeregi Walczących – od powstania kościuszkowskiego po Grudzień`70 – przedefilowały przed oczyma zwiedzających wystawę. Materiały przygotowali uczniowie, dla których praca nad przygotowaniem ekspozycji była formą „powtórki” z historii, ale także okazją do wykazania się umiejętnościami wyszukiwania wiadomości, ich odpowiedniego doboru i graficznej prezentacji.

Odświeżając wiedzę na temat walk w różnych epokach, przemierzyliśmy okres od 1794 do drugiej połowy XX wieku. Ta podróż w czasie zamknęła cykl zajęć, które miały na celu przypomnienie wszystkiego, co w historii, tradycji i współczesności Polski najważniejsze. Nieprzypadkowo sąsiadowały ze sobą Dzień Nauki i Sztuki oraz Dzień Walczących – przecież na wiele różnych sposobów można działać dla dobra własnego kraju i narodu.

Nikt z nas nie chce , aby wróciły czasy rozstrzygania sporów międzynarodowych za pomocą walki zbrojnej, dlatego warto wiedzieć, jak można PRACOWAĆ dla kraju i świata, aby umacniać pokój.

Pamiętając o Walczących, trzeba starać się naśladować Pracujących dla Polski. Dzięki temu uda się przedłużyć okres niepodległości na następnych sto lat – i jeszcze o wiele, wiele dłużej!

Niech to będą nasze życzenia dla Polski na jej setne „urodziny”…
                                                                                                                                                        (red.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.