Gra szkolna „Żonkile” w ZST-U

Przeszłość miasta nakłada na nas pewne obowiązki – pamiętamy o wszystkich mieszkańcach Będzina, także o tych, których już nie ma. Dlatego właśnie corocznie uczniowie ZST-U włączają się  w upamiętnianie wydarzeń związanych z historią obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, nie tylko tych, którzy mieszkali w naszym mieście. Akcja „Żonkile” – propagowana  i koordynowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” (https://www.polin.pl/pl )– także i w tym roku znalazła odbicie w życiu szkoły.19 kwietnia 1943 roku rozpoczęło się powstanie w warszawskim getcie. Uczniowie klas pierwszych technikum z inspiracji swojej nauczycielki historii i WOK, pani Renaty Włodek, przygotowali  i przeprowadzili niestandardowe działania, mające na celu przypomnienie koleżankom i kolegom najważniejszych faktów związanych z tym powstaniem.

Już 6 marca zespół projektowy przystąpił do pracy nad przygotowaniem materiałów i zaplanowaniem gry szkolnej, której można nadać nazwę „Żonkile”, ponieważ jedno z szesnastu zadań dla patroli uczniowskich polegało na wykonaniu papierowego symbolu akcji i zdobyciu informacji na temat jego genezy. Na uwagę zasługuje fakt, że całość przygotowań, wybór materiałów i budowanie planu gry uczniowie wykonali całkowicie samodzielnie – wykazali się zatem także zdolnościami organizacyjnymi , efektywnością i odpowiedzialnością. Grupę projektową założyli: Natalia Skrzyniarz, Karolina Łyczko, Martyna Jurczyk, Martyna Musiał, Michał Bartosik i Kacper Zyguła.

W piątek 10 maja patrole ochotników z klas pierwszych, drugich i trzecich przystąpiły do gry, wykonując zadania na podstawie wiadomości rozmieszonych w różnych punktach budynku szkolnego. Złożone z organizatorek jury zbadało uzupełnione karty pracy patroli i wyłoniło zwycięzców:

miejsce pierwsze: ex aequo patrole 1 TIT i 1 TPM
miejsce drugie: patrol 2 FET
miejsce trzecie: patrol 3 TGP
miejsce czwarte: ex aequo patrole 3 TIF i BKW

Po wykonaniu zadań wszystkie patrole spotkały się , aby obejrzeć projekcję filmu Kamy Veymont „Nie było żadnej nadziei… Powstanie w getcie warszawskim 1943” (2016). W trakcie rozmowy poprojekcyjnej mocno wybrzmiały akcenty dotyczące faktycznych powodów, dla których bojowcy ŻOB zdecydowali się na wystąpienie zbrojne.

Pamięć o tych wydarzeniach ma być dla nas przestrogą i wskazówką na przyszłość – nikt i nigdy więcej w naszym kraju nie może poczuć się odrzucony, opuszczony i zlekceważonych przez własnych rodaków. Postaramy się do tego nie dopuścić.

(red.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.