Narodowe czytanie 2019

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz  Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski


7 września 2019 r. o godzinie 16.00 na terenie zabytkowego Dworca PKP w Będzinie rozpoczęło się czytanie polskich nowel zaproponowanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wspólnym mianownikiem wybranych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

W tym ważnym wydarzeniu, którego celem jest popularyzacja czytania, zwłaszcza dzieł literatury polskiej oraz dbałość o piękno języka polskiego, po raz kolejny wzięła udział młodzież naszej szkoły. Poza czytaniem uczniowie obejrzeli inscenizację noweli Dobra Pani Elizy Orzeszkowej oraz odbyli muzyczną podróż z kataryniarzem. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy malarstwa Obok Nas Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego było czytane na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.      

Dzięki tej corocznej akcji literatura narodowa jest nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.