ROK POWSTAŃ ŚLĄSKICH w ZST-U

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął w dniu 20 lipca 2018 r. uchwałę, która ustanowiła rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. 

„Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego” – głosi przyjęta  przez Sejm uchwała. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”. 

Tegoroczne Forum Nauczycieli Regionalistów, w którym udział wzięły nauczycielki historii, pani Agata Firek i p. Renata Włodek, poświęcone było w szczególności tematyce powstań i różnorodnym możliwościom pogłębienia tej problematyki w pracy z uczniami.


Owocem pracy uczniów ZST-U jest mobilna wystawa poświęcona przyczynom, przebiegowi  
i skutkom powstań śląskich, która przez cały miesiąc gościła w różnych segmentach budynku szkoły. W ten sposób wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli możliwość przypomnienia sobie najważniejszych faktów dotyczących   wydarzeń ważnych nie tylko dla  historii regionu, ale i dla dziejów Polski. 

 

Jak mówi uchwała: 

„Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej, polskość przetrwała” 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.