Sprawozdanie z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Czerwiec 2018

Czerwiec w naszej szkole obfitował w liczne wydarzenia stanowiące integralną część działań związanych z realizacją ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa’’.

    7 czerwca został rozstrzygnięty Konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo. W konkursie wzięło udział 11 uczniów, którzy  zaprezentowali  ciekawe pomysły plastyczne. Ich prace, promujące książki i czytanie, można oglądać w korytarzu przy szkolnej bibliotece. Do pracy w jury zostały zaproszone panie bibliotekarki pracujące wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej  Filia w Będzinie oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

   Społeczność szkolna została poinformowana o możliwości wypożyczenia książek na wakacje. Szeroko rozpropagowana akcja przyniosła efekty. Nauczyciele i uczniowie zabrali na wakacje 111 woluminów.

   Poprzez stronę internetową i Librusem uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym ,,Wakacje książką’’. Finał konkursu odbędzie się w wrześniu.

   Propozycja książek do zakupu ze środków NPRCz została skonsultowana z Radą Rodziców, która przychyliła się do naszych wyborów.

Maj 2018 

Rozpoczęliśmy realizację zadań w ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Miesiąc maj poświęciliśmy na upowszechnianie informacji o  programie, wybór książek do zakupu, konsultacje z Samorządem Uczniowskim i bibliotekami oraz na opracowanie harmonogramu działań.

Nauczyciele, uczniowie i rodzice zapoznali się z założeniami programu – informacje zostały przesłane Librusem , umieszczone na stronie internetowej szkoły oraz przekazane podczas spotkania Rady Pedagogicznej. W bibliotece została wystawiona ,,księga życzeń’’, do której wszyscy zainteresowani mogli wpisywać tytuły polecane do zakupu ze środków ,,NPRCz’’. 

Młodzież bardzo chętnie polecała zarówno książki już przeczytane jak i te, po które chcieliby sięgnąć w przyszłości. Zaproponowaliście 77 tytułów do zakupu. Chłopcy najczęściej polecali fantasy i thrillery, dziewczyny proponowały powieści  obyczajowe. Najczęściej powtarzający się autorzy to: Andrzej Sapkowski, Howard Phillips Lovecraft, Remigiusz Mróz, Brandon Mull, Cassandra Clare, Dmitry Glukhovsky. 

Swoje propozycje zgłaszali również nauczyciele, którzy wytypowali książki obcojęzyczne, lektury oraz tytuły uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych. 

Z Waszych propozycji powstała lista zbiorcza, która stała się podstawą konsultacji z Samorządem Uczniowskim, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną oraz Biblioteką Pedagogiczną . W czerwcu poprosimy jeszcze o opinię Radę Rodziców i będziemy mogli przystąpić do realizacji naszych wspólnych wyborów.

Dziękuję wszystkim, którzy wykazali zainteresowanie i pomogli w wyborze książek.

W maju został również ogłoszony konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo. Na Wasze prace czekam do 5 czerwca.

Za miesiąc kolejne informacje !!!