Targi Pracy i Edukacji w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie

19 listopada Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery z Dąbrowy Górniczej zorganizowali Targi Pracy i Edukacji w miejscowej szkole. Uroczystego otwarcia dokonali: Dyrektor CKZiU Małgorzata Dembińska, starosta będziński Sebastian Szaleniec oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Energo-Elektrycznych Mostostal Będzin – dr Antoni Izworski podkreślając istotne znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju będzińskiego rynku edukacyjno – zawodowego. Targi Pracy i Edukacji zaszczycili swą obecnością: wicestarosta będziński – Dariusz Waluszczyk, członek zarządu Powiatu Będzińskiego – Halina Mentel, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie – Wojciech Olesiński, oraz grono pedagogiczne ze szkół podstawowych powiatu będzińskiego i młodzież miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika.


To organizowane już piąty rok z rzędu przedsięwzięcie przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę młodzieży zainteresowaną podjęciem zatrudnienia. Odwiedzający mieli do dyspozycji  oferty pracy proponowane przez agencje pracy, lokalne firmy oraz instytucje rynku pracy tj.: Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie, Młodzieżowe Biuro Pracy w Katowicach i Młodzieżowe Centrum Kariery w Dąbrowie Górniczej. Ofertami przedstawianymi na tegorocznych Targach były m.in. te dla operatorów maszyn, kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów, sprzedawców, pracowników produkcji oraz branży budowlanej. Uczestnicy mogli uzyskać informacje o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy, najbardziej poszukiwanych obecnie zawodach oraz zapoznać się z formami aktywizacji wspierającymi podejmowanie zatrudnienia. Nie zabrakło również ofert zagranicznych prezentowanych przez doradcę EURES ze Śląskiej Wojewódzkiej Komendy,  Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach. Osoby noszące się z zamiarem pracy za granicą mogły zapoznać się z ofertami krajów Unii Europejskiej oraz uzyskać informacje na temat bezpiecznych wyjazdów. Do udziału w wydarzeniu przyłączyła się również Politechnika Śląska, którą reprezentował kierownik Katedry Eksploatacji Pojazdów Samochodowych, dr hab. inż. Zbigniew Stanik przedstawiając ofertę kształcenia wyższego oraz wygłosił wykład do uczniów branży motoryzacyjnej „Układy zasilania silnikiem Common Rail”.

Równocześnie podczas trwania Targów Pracy i Edukacji zostały przeprowadzone warsztaty z uczniami siódmych i ósmych klas szkół podstawowych  z powiatu będzińskiego o tematyce „Krok za krokiem, czyli jak zaplanować przyszłość edukacyjno – zawodową”. Swoją obecnością zaszczyciła nas młodzież ze Szkół Podstawowych nr: 2, 11 i 4 w Będzinie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi, Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach i Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie. W dziewięciu warsztatach wzięło udział blisko dwustu uczniów. Etap przejścia ze szkoły podstawowej na poziom szkoły ponadpodstawowej jest trudnym momentem w życiu młodego człowieka. Podejmując pierwsze decyzje uczeń powinien posiadać podstawową wiedzę niezbędną do planowania swojej kariery edukacyjno – zawodowej. Jaką szkołę wybrać? Jak wybrać zawód? W jaki sposób mogę poznać swoje predyspozycje zawodowe? Na te i inne pytania już wkrótce będą musieli odpowiedzieć sobie absolwenci szkół podstawowych, dlatego warsztaty rozpoczęliśmy od tematyki zainteresowań, które  mają duży wpływ na spędzanie wolnego czasu, ale i wybór przyszłego zawodu. Określenie zainteresowań sprzyja identyfikacji młodego człowieka z wybranymi obszarami zawodowymi oraz ułatwia poszukiwanie informacji o kierunkach kształcenia i zawodach charakterystycznych dla danego obszaru. Poznanie własnych zainteresowań może znacznie ułatwić wybór szkoły i zawodu.

Nasze przedsięwzięcie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, udzielania porad oraz poznania oczekiwań osób poszukujących zatrudnienia względem pracy i przyszłych pracodawców. Dyrekcja i grono pedagogiczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie oraz pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery w Dąbrowie Górniczej składają podziękowania wystawcom i odwiedzającym tegoroczne Targi za aktywny udział w tym niewątpliwie ważnym wydarzeniu.

Autor tekstu: Klaudia Niedziółka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.