Wycieczka do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach udowadnia, że 30 lat w informatyce, to tyle co trzy wieki w architekturze! Mieli możliwość przekonać się o tym uczniowie klasy II technik informatyk, którzy wraz z opiekunami wybrali się na zwiedzanie 23 października 2018r.


    Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej „Od szafy do laptopa i komórki”. Mogli „dotknąć” bitów i bajtów, oraz przekonać się że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego i nie dało się schować go w kieszeni.
Muzeum ma skatalogowanych ponad 3900 komputerów, z czego przygotowanych do dyspozycji jest blisko 70 eksponatów. Odwiedzając wystawy, można przeżyć niebywałą podróż w czasie. Ekspozycję podzielono na trzy epoki czasowe: lata 60 –70; lata 80; lata 90.
    Ekspozycja przedstawia przekrojowy rys historyczny rozwoju dziedziny IT, prezentując także dorobek rodzimych firm produkujących sprzęt IT. Wśród eksponatów znajduje się także komputer ODRA z jednostką centralną 1305 w odtworzonym Centrum Obliczeniowym. W ekspozycji można prześledzić rozwój mobilnych sprzętów, interaktywnej rozrywki, komputerów 8, 16 i 32 bitowych, poznać ewolucję nośników pamięci oraz dotknąć takich komputerów jak: Elwro 800 junior, Elwro 804PC, Elwro 801 AT, Meritum, ComPan, Bosman, SMC, PRS i wiele innych.
    Każdy komputer ma również zainstalowane gry z „tamtych” czasów. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w grach komputerowych, które były znane im tylko z opowieści ich rodziców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.