Wykład Profesora Zbigniewa Mikołejki

Profesor Zbigniew Mikołejko to filozof, religioznawca, historyk idei, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, autor ponad 800 tekstów naukowych.

Wykład  na temat: Taniec Śmierci jest jednym z cyklu wygłoszonym w ramach „Labiryntów wiedzy” przygotowanych przez WYDAWNICTWO OPERON. Proponowane cykle filmów- wykładów dotyczą zagadnień z różnych dziedzin wiedzy. Są ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy interesują się nauką i kulturą. Zaletą nagranych wykładów jest możliwość zatrzymania ich w dowolnym momencie, wysłuchania fragmentu jeszcze raz i zredagowania notatek.


Uczniowie klas II, III i IV technikum mieli okazję wysłuchania Profesora Z. Mikołejki w piątek 4.10.2019 r. Wraz z Prelegentem śledzili narodziny kultury śmierci, oglądali przykłady tekstów ikonicznych związanych z tym tematem i czytali fragmenty tekstów literackich poświęconych zagadnieniu.

Wykład stanowi cenną lekcję nie tylko języka polskiego, ale także historii sztuki i religii. Jest prezentacją innych, późniejszych niż średniowieczna „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” przykładów Tańca Śmierci w literaturze polskiej i obcej.

Oczywistą kontynuacją rozważań o obecności toposu śmierci w sztuce  były lekcje języka polskiego w poszczególnych klasach, którym zaprezentowano wykład. Miejmy nadzieję, że przyczynią się one do bardziej efektywnych poszukiwań  innych motywów , co zaprocentuje nie tylko na konkretnych lekcjach, ale i na egzaminach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.