Wystawa „Wszystko widzę, nic nie słyszę” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

7.12.2018 r. grupa młodzieży z klas trzecich i drugiej technikum wyruszyła do muzeum w Bytomiu w celu zwiedzenia czasowej wystawy o intrygującej nazwie „Wszystko widzę, nic nie słyszę”. Spotkanie ze sztuką poprowadziła kurator wystawy p. Agnieszka Bartków. Temat wystawy dotyczy podwójnej moralności w wymiarze prywatnym i zawodowym. Celem autorów jest zaproszenie do dyskusji. Za punkt wyjścia przyjęto moment zetknięcia się z informacjami  płynącymi z zewnątrz.


   Świat podwójnej moralności otwiera przed zwiedzającymi obłudny Judasz. Jacek Sroka przybliża pojęcie sofizmatu i grę słów, które są bolączką współczesnego świata. Znaczenie „rozumowania” wyjaśnia Sztuka Alternatywna.

   Przejawy hipokryzji komentuje grupa The Krasnals, która nawiązuje do twórczości Hieronima Boscha (wykorzystywanie motywu lunarnego do rozważań nad intelektualnym poziomem społeczeństwa). The Krasnals to anonimowa grupa artystyczna znana z prowokacyjnych wystąpień, będących reakcjami na wydarzenia z różnych obszarów życia. Swoimi realizacjami dążą do uwypuklenia absurdów otaczającej ich rzeczywistości, co ma doprowadzić do ich wyeliminowania. Przedstawiają na przykład ocenę rynku sztuki („Piramida zwierząt” , „Małpy z białymi bananami”).

    Prace Tadeusza Boruty i Zbigniewa Libery dotyczą medialnej manipulacji i braku reakcji na nadmiar tragicznych informacji. Fotomontaże Mieczysława Bermana zostawiają nutę niedopowiedzeń. Interpretacje aforyzmów Leca („Myśli nieuczesane”) powstały na podstawie obserwacji ludzkich zachowań. B.W. Linke śledzi objawy hipokryzji, próbując podkreślić jej konsekwencje wśród najmłodszych pokoleń.

Łukasz Korolkiewicz zachęca do refleksji nad samym sobą, a Sylwester Ambroziak – do podjęcia próby oceny dorosłych, którzy skazali swe dzieci na samotność.

Tematyka wystawy nikogo nie powinna pozostawić obojętnym. Tak też się chyba stało, skoro uczniowie zapewnili panią kurator, że na pewno powrócą do muzeum.

Fotorelację z wystawy przygotowała Weronika, uczennica klasy III fototechnik.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.