Zapraszamy pszczoły do naszej szkoły

Zapraszamy społeczność szkolną do udziału w akcji Zapraszamy pszczoły do naszej szkoły. Celem akcji jest podejmowanie działań na rzecz przyrody – jej ochrony i estetyki w najbliższym otoczeniu oraz stwarzanie pszczołom przyjaznego środowiska.
Uczestnicy akcji pomogą w zakładaniu miododajnej łąki przed naszą szkołą. Prosimy wszystkich, którzy posiadają sadzonki bylin i kwiatów o przyniesienie ich we wtorek (15 października) i środę (16 październik) do opiekuna Samorządu Uczniowskiego – pani Anety Sapoty lub do opiekuna Szkolnego Koła Ekologicznego – pani Ewy Bijak.

Samorząd Uczniowski
Szkolne Koło Ekologiczne


Dlaczego pszczoły są ważne?

Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, to nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt. Ten cytat przypisywany jest często Albertowi Einsteinowi. I choć nie ma pewności, czy genialny fizyk rzeczywiście wypowiedział te słowa, to warto wziąć je sobie do serca. Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności. Co stałoby się z zapylaniem? Jak mogłoby się odbywać? Ręczne zapylanie jest niezwykle drogie, powolne i wymaga ogromnych nakładów pracy. Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.